aplikacja Matura google play app store
2014-04-28

Wielka powtórka przed maturą - j. polski

Odliczanie czas zacząć – nie podamy Ci brzytwy, ale ostatnią deskę ratunku. Pomożemy w wielkiej powtórce – a do współpracy namówiliśmy najlepszych wykładowców Instytutu Filologii Polskiej KUL!

Czego możecie się spodziewać? Najpierw usłyszycie od naszych wykładowców, co o literaturze danego okresu maturzysta wiedzieć powinien, następnie dowiecie się, jak zinterpretować przykładowy tekst literacki na maturze. Możecie wybrać tylko jeden lub dwa z proponowanych bloków zajęć, a możecie też powtarzać z nami wszystko. Dostaniecie do ręki materiały, które pomogą w powtórkach w domu. Oprócz wykładowców będą również z Wami nasi doktoranci; gotowi pomagać, konsultować, odpowiadać na wszelkie pytania w przerwach między zajęciami.

Zapraszamy do Colegium Norvidianum (sala 208)!!!!!!!!!!!!

I. LITERATURA STAROPOLSKA
Praca wre! A niektórzy przesiadują sobie pod lipą i odpoczywają... Aby uniknąć prawdziwej lipy i "wszytkich płaczów", przyjdź do nas, bo repetitio est mater studiorum.
9:00-9:45 wykład
9:50-10:35 warsztaty interpretacyjne

Prowadzący: dr Barbara Niebelska-Rajca
Autorka znakomitych prac o literaturze renesansu i baroku, laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Uwielbiają ją studenci, ona sama zaś twierdzi, że wszystkie jej dydaktyczne kompetencje biorą się stąd, że ma.... młodszych braci!

II. LITERATURA ROMANTYCZNA
Nie lejcie łez czystych, rzęsistych, niech młodość doda Wam skrzydeł! Razem, młodzi przyjaciele - do romantycznych repetycji, by po maturze przenieść nie tylko duszę utęsknioną, ale i ciało do pagórków leśnych, do łąk zielonych.
10:50-11:35 wykład
11:40-12:25 warsztaty interpretacyjne

Prowadzący: dr hab. Małgorzata Cwenk
Oświecenie i romantyzm nie mają przed Panią Profesor żadnych tajemnic, jej spektrum zainteresowań jest bezkresne niczym obraz Syberii w literaturze. Autorka wielu haseł w Encyklopedii katolickiej, artykułów o umiłowanych filomatach i filaretach, a szczególne miejsce w dorobku zajmuje postać Onufrego… Nie, nie Zagłoby - Pietraszkiewicza!

III. LITERATURA POZYTYWISTYCZNA I MŁODOPOLSKA
Potop wiedzy, jaki Ci zapewnimy - rozerwałby nawet Wołodyjowskiego! Nie popadaj w dekadenckie nastroje, postaramy się wyciągnąć Was de profundis - pomożemy, jak Wokulski Mariance, Węgiełkowi i Wysockiemu.
13:30-14:15 wykład
14:20-15.05 warsztaty interpretacyjne

Prowadzący: dr Joanna Lekan-Mrzewka
Szczególne miejsce w zainteresowaniach Pani Doktor zajmuje życie literacko-artystyczne na przełomie XIX i XX wieku w kulturalnych stolicach ziem polskich - Warszawa, Kraków, Lwów. Dołóżmy do tego epistolografię, czasopiśmiennictwo, Pługa, Orzeszkową i Przybyszewskiego - to otrzymamy tylko wycinek prac Pani Doktor, która prywatnie jest mamą Maksymiliana, Klary i Franka.

IV. LITERATURA DWUDZIESTOLECIA
Przedmaturalny stres może być uciążliwy niczym nuż w bżuchu. Nie marnujcie już podeszew w całodziennych samotnych naukach, tylko przyjdźcie, młodzi, genialni, do nas, aby wiosną - wiosnę, nie poprawki zobaczyć
15:20-16:05 wykład
16:10-16:55 warsztaty interpretacyjne

V. LITERATURA WSPÓŁCZESNA
Nic dwa razy się nie zdarza, ale egzamin maturalny powtarzać można. A zatem, aby nie przyklejono Wam łatki ćwierćinteligenta ani też kolor gęsi Gałczyńskiego nie był jedynym w głowie w majowe podboje - posłuchajcie o Broniewskim, Stachurze. Bądźcie mądrzy - przyjdźcie!
17:10-17:55 wykład
18:00-18:45 warsztaty interpretacyjne

Prowadzący: dr Lech Giemza
Pan Doktor w swojej pracy naukowej płynie razem z falą, Nową Falą po przestrzeniach literackich "małych ojczyzn". Nie należy się zdziwić, kiedy zobaczy się Pana Doktora na boisku piłkarskim, jeżdżącego na rowerze czy… blogującego przed ekranem komputera.

data ostatniej modyfikacji: 2014-04-23 11:53:42
Polityka Prywatności